Akcesoria biegowe

Jakie buty do biegania wybrać?

Buty to najważniejszy sprzęt, w który powinien zainwestować każdy biegacz. Odpowiednie obuwie zapewnia nie tylko większy komfort i lepsze wyniki, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko powstawania mikro urazów oraz poważniejszych schorzeń.

Dlaczego buty biegowe mają tak duże znaczenie?

Mówi się, że zaletą sportu biegowo jest to, że można go wykonywać praktycznie zawsze i wszędzie nie ponosząc przy tym żadnych kosztów finansowych. Jest to jednak tylko część prawdy. W czasie biegu stopy są najmocniej obciążoną częścią ciała. Teoretycznie można biegać w każdych butach, a nawet na boso. Niestety zwiększa to ryzyko kontuzji. Aby więc zminimalizować ryzyko przeciążenia stóp, należy dobrać odpowiednie buty. Obuwie biegowe jest dostosowane do ruchów wykonywanych w czasie biegu, cechuje je wysoka wytrzymałość, sprężystość, właściwości amortyzacyjne i to, że stopa jest w nich ułożona w odpowiedni sposób. Nawet początkujący biegacz powinien więc zainwestować, choć w najtańsze buty biegowe, które można kupić nawet za mniej niż 100 złotych.

Jak wybrać buty biegowe dopasowane do stopy?

Dobre buty biegowe nie muszą kosztować dużo. Należy jednak wybrać obuwie, o odpowiednich parametrach. Po pierwsze trzeba kupić buty w odpowiednim rozmiarze, co w przypadku obuwia biegowego jest nieco bardziej skomplikowane niż przy kupnie „zwykłych” butów. W czasie biegu stopa stopniowa zwiększa swą wielkość, szczególnie podczas biegania po twardych powierzchniach. Wraz z każdym ruchem i wzrostem zmęczenia stóp, zaczynają one puchnąć i powiększać się. Zbyt małe obuwie może powodować ucisk stopy, na których szybko pojawią się pęcherze i otarcia. Dlatego też powinno się kupić nieco większe buty do biegania niż te, które kupuje się w innych celach. Najlepiej zaś przymierzać je, tuż po zakończonym treningu biegowym. Z drugiej strony nie należy przesadzać z rozmiarem obuwia, zbyt duże buty także będą niekomfortowe i mogą zwiększyć np. ryzyko potknięcia się.

Warto pamiętać też, że ludzie mają różnego typu stopy:

  • pronacja,
  • supinacja,
  • stopa neutralna.

Różnice między nimi są nieznaczne. Jednakże w przypadku specjalistycznych butów biegowych ma to już istotne znaczenie, dla bezpieczeństwa biegacza. Dlatego też powinno dobrać się obuwie dopasowane do danych stóp. Typ stopy można sprawdzić np. poprzez dokonanie testu mokrej stopy, jest on prosty do przeprowadzenia, a jego wyniki są miarodajne. By jednak mieć pewność co do typu stopy należy się udać do ortopedy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie obuwia biegowego?

Obuwie biegowe powinno być także dopasowane do budowy ciała i masy biegacza. Wielkość obciążeń jest różna, w zależności od wagi danej osoby. Cięższy biegacz powinien mieć specjalistyczne obuwie mogące wytrzymać większe obciążenia. W przeciwnym wypadku buty szybko się zużyją. Równie ważny jest dobór obuwia, do powierzchni, po której zamierza się biegać. Typów butów biegowych jest bowiem wiele np. buty terenowe, czy lekkoatletyczne. Jeżeli więc biega się np. po terenach miejskich (np. chodnikach), to warto wybrać buty, które są przystosowane do danej nawierzchni.