Zdrowie biegacza

Najczęstsze kontuzje u biegaczy

Sport to zdrowie? I tak, i nie. Brak aktywności fizycznej jest przyczyną ogromnej ilości chorób. Niestety także aktywne spędzanie wolnego czasu np. bieganie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości.

Kontuzje stóp – najczęstszy problem biegaczy

W czasie biegania stopy są szczególnie narażone na urazy. Nic w tym dziwnego, w czasie treningu muszą one utrzymać ciężar całego ciała. Wielu biegaczy cierpi na przewlekłe bóle, mrowienie, czy też uczucie sztywności w stopach. Już wtedy warto zaczerpnąć porady lekarza, ponieważ nawet niewielki dyskomfort może szybko zmienić się w poważniejszy uraz. Konieczne okazać może się wtedy badanie USG, przerwa w treningach, a nawet rehabilitacja.

Stopy mogą też ulegać poważniejszym kontuzjom. Wielu biegaczy zmagało się np. ze zmęczeniowym złamaniem piątej kości śródstopia. Choć taki uraz można uleczyć dość szybko, to niestety ma on tendencję do nawrotów. W czasie treningu łatwo też o skręcenie kostki np. poprzez niefortunne postawienie nogi na nierówną powierzchnię. Taki uraz także można szybko wyleczyć, niestety również i on często powraca.

Uraz kolan – poważny problem

Także kolana są źródłem problemów u biegaczy. Ból kolan może nie tylko utrudnić przeprowadzenie treningu, ale także wywołać przewlekły dyskomfort. Niektórzy biegacze budzą się w nocy, właśnie przez ból kolan.

Niestety biegacze są także narażeni na dużo poważniejsze kontuzje kolana. Problemy z rzepką, czy też więzadłami mogą wykluczyć daną osobę z treningów nawet na wiele miesięcy.

Kontuzje ścięgien i mięśni

Wielu biegaczy zmaga się także z problemami, z Achillesem. Już jego przeciążenie może powodować wielki ból. Częstym problemem wśród biegaczy jest również stan zapalny Achillesa. Jeśli więc tylko pojawi się ból w jego okolicy, powinno się jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej. Przy małym urazie wystarczająca jest rehabilitacja, jednak już poważne problemy z Achillesem wymagają interwencji chirurgicznej np. rekonstrukcji.

Biegaczy spotkać mogą także kontuzje łydki np. tzw. łydka tenisisty. Uraz ten powstaje w wyniku uszkodzenia mięśnia brzuchatego w łydce.