Trening biegacza

Czy warto biegać z dodatkowym obciążeniem?

Bieganie to wspaniały sposób na prowadzenie zdrowego trybu życia. Niektórzy są od niego wręcz uzależnieni. Innych zaś po czasie zaczyna nieco nużyć monotonia biegowa. Aby urozmaicić swój trening, wielu biegaczy starta się go urozmaicić. Na szczęście jest na to wiele sposobów, choć nie każdy jest wskazany.

Bieganie z obciążeniem – dobry pomysł, czy też zbędne ryzyko?

Część biegaczy stara się urozmaicić trening poprzez stosowanie dodatkowego obciążenia. W tym celu zakładają dodatkowe warstwy ubrania albo nawet mocują specjalne obciążenia na nogi i ręce. Teoretycznie ma to zwiększyć obciążenie, przyśpieszyć spalanie tłuszczu oraz wzmocnić siłowo mięśnie.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie obciążenie wiąże się też ze sporym ryzykiem, a zalety takiego treningu wcale nie są takie oczywiste:

  • są lepsze sposoby na poprawę siły mięśni niż bieganie z obciążeniem np. trening na siłowni z wykorzystaniem sztangi oraz hantli,
  • badania wskazują, że ilość spalanych kalorii w czasie biegu z obciążeniem jest tylko minimalnie większa,
  • dodatkowe obciążenie ciała może być niezdrowe, powodować bóle oraz zwiększać ryzyko kontuzji; osoby biegające z takim obciążeniem mogą szybko nabawić się np. problemów z obolałymi plecami,
  • bieganie z dodatkowym obciążeniem jest mniej komfortowe.