Trening biegacza

Rozgrzewka, czyli podstawa udanego treningu

Każdą aktywność fizyczną, w tym także bieg, powinna poprzedzać odpowiednia rozgrzewka. Jej przeprowadzenie poprawia wydajność biegacza w czasie samego biegu, a przede wszystkim minimalizuje ryzyko kontuzji.

Czy rozgrzewka jest naprawdę tak ważna?

Pomijanie rozgrzewki to jeden z najczęstszych błędów biegaczy. Rozgrzewać się trzeba, nawet jeśli biega się amatorsko. Jest to bowiem przygotowanie organizmu na wytężony wysiłek fizyczny. Przygotowanie to odbywa się na kilku etapach. Po pierwsze rośnie temperatura ciała organizmu, po drugie organizm przygotowuje się do wysiłku pod względem tlenowym, poprzez regulację oddechu. W dodatku, w czasie rozgrzewki dochodzi w organizmie do szeregu reakcji chemicznych, które także sprawiają, że biegacz będzie odpowiednio przygotowany do wzmożonego wysiłku.

Korzyści z rozgrzewki

Rozgrzewka sprawia, że organizm stopniowo przełącza się w tryb intensywnego wysiłku fizycznego. Przynosi to szereg plusów, takich jak minimalizacja ryzyka kontuzji, poprawienie możliwości ruchowych oraz poprawienie osiągnięć biegacza w czasie biegu.

Niestety w Polsce wiele osób omija rozgrzewkę, kiedy tylko może. Nawet na lekcjach fizycznych, czy też zajęciach sportowych rozgrzewka jest traktowana mało poważnie. Część biegaczy uważa ją za nudną aktywność i stratę czasu, a nawet wstydzi się jej wykonywać w miejscu publicznym. Jednakże rozgrzewka może być ciekawym zajęciem, a co ważniejsze na pewno nie jest żadną stratą czasu, ponieważ przynosi wymierne korzyści zdrowotne oraz poprawia osiągnięcia biegacza.

Dobra rozgrzewka – czyli jaka?

Rozgrzewka powinna być odpowiednio przeprowadzona. Ważna jest jej długość, zakres ćwiczeń i jej rzetelne wykonanie. Odpowiednia rozgrzewka to taka, której intensywność narasta stopniowo. Jej pierwsza faza powinna być łagodna i stosunkowo wolna, można wtedy np. delikatnie rozciągnąć mięśnie. Dopiero później należy zwiększyć intensywność np. poprzez trucht. Rozgrzewka powinna być także dopasowana do poziomu zaawansowania biegacza oraz intensywności planowanego wysiłku właściwego.