Od biegania można się uzależnić. Choć z pewnością lepiej być nałogowym biegaczem, niż walczyć z uzależnieniem z nikotyną czy alkoholem, to także nadmierny trening biegowy może być niebezpieczny.
Dlaczego bieganie uzależnia?
W czasie aktywności fizycznej takiej jak bieganie w organizmie wytwarzają się ogromne ilości endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia. Nałogowy biegacz jest więc bardziej szczęśliwą osobą, wtedy kiedy biega. W dodatku bieganie wpisuje się w model współczesnego człowieka sukcesu. Taka osoba radzi sobie z ogromnym wysiłkiem i przełamuje kolejne bariery swojego ciała oraz psychiki. Biegaczy motywuje także możliwość osiągnięcia kolejnego rekordu życiowego, czy też wysokie miejsce na zawodach biegowych. Bieganie jest też obecnie bardzo popularne, wiele grup znajomych opiera swą znajomość właśnie na wspólnych treningach oraz udziałach w zawodach. Tacy biegacze wychodzą na kolejny trening nawet wtedy, gdy ich ciała są wyczerpane i dokuczają im kolejne urazy.
Z tych powodów coraz więcej biegaczy trenuje i biega aż za dużo. Z czasem może to się odbić bardzo niekorzystnie na ich osiągnięciach oraz zdrowiu. Warto więc zdawać sobie z tego sprawę i zrobić okresową przerwę w intensywnych treningach.
Czemu warto zrobić sobie przerwę w bieganiu?
Przerwa w treningach jest bardzo ważna. Dzięki niej ma się czas na regenerację psychiczną i fizyczną organizmu. Korzyści z takich przerw jest mnóstwo:
- odpoczynek psychiczny – wbrew pozorom bieganie obciąża psychikę tak samo, jak ciało. Ciągłe pokonywanie własnych ograniczeń, starty w zawodach i wykrzesanie sił i motywacji do biegu nawet przy skrajnym zmęczeniu wymaga wielkiej siły mentalnej. Odpoczynek od treningów to świetny sposób na zmniejszenie tego psychicznego ciężaru;
- odpoczynek fizyczny – sport, a szczególnie bieganie, jest zdrowe. To prawda, ale wtedy i tylko wtedy, kiedy ten wysiłek fizyczny jest nasilony umiarkowanie. W przypadku przetrenowania znacznie wzrasta ryzyko nie tylko mikro-urazów, ale także poważnych kontuzji. Przewlekły ból jakiejkolwiek części ciała to jasny sygnał, aby odpocząć od treningów, tym bardziej że poważny uraz może oznaczać przymusową i długotrwałą przerwę w treningach;
- szansa za rozwój pozostałych hobby – treningi biegowe wymagają czasu. Dieta, przygotowanie sprzętu, rozgrzewka, trening, regeneracja po treningu pochłania bardzo dużo czasu. Czas ten można wykorzystać w inny sposób np. poprzez inną aktywność fizyczną albo kompletnie inne zajęcie, takie jak czytanie książek. Nowe hobby może być rozwojową aktywnością, a nawet pozwolić spojrzeć na życie z innej perspektywy;
- pojawienie się tęsknoty za bieganiem – przerwa w treningach sprawi, że biegacz po pewnym czasie poczuje silną tęsknotę, za powrotem do biegania, dzięki czemu odzyska radość z biegania i motywację do kolejnych serii treningowych.