Zdrowie biegacza

Skuteczna regeneracja organizmu biegacza

Bieganie, to coś więcej, niż zwykła aktywność fizyczna. Dla wielu jest to styl życia. Warto więc skupić się nie tylko na samym treningu, ale również na skutecznej regeneracji organizmu po treningu. Aby cieszyć się zdrowiem oraz poprawić swoje biegowe osiągnięcia, należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. W tym przypadku ważna jest zarówno fizyczna jak i psychiczna regeneracja organizmu.

Jak aktywnie regenerować organizm po treningu biegowym?

Wielu biegaczy po intensywnym treningu jest kompletnie wyczerpanych. Po treningu kładą się na łóżku i oglądają telewizję, niektórzy popijają przy tym piwo. Oczywiście nie jest to zbyt skuteczny sposób na właściwą regenerację sił fizycznych i mentalnych. Bierny odpoczynek może być wskazany przed wysiłkiem np. w dniu poprzedzającym start w zawodach. Taka regeneracja (z wyłączeniem spożycia alkoholu) może bowiem sprawić, iż mięśnie będą „świeższe” podczas biegu.

Lepiej jest zachować niewielką aktywność fizyczną nawet po treningu. W ten sposób poprawia się ukrwienie mięśni oraz niweluje zmęczenie mięśni. Inaczej mówiąc zmęczenie dobrze jest „rozchodzić”. Taka mała aktywność ruchowa powinna polegać np. na ruchu angażującym w inny sposób organizm niż bieganie. Wielu sportowców ceni sobie pływanie, jako świetną metodę na rozprężenie i regenerację. Trzeba tylko pamiętać, by taki trening nie był zbyt intensywny, w przeciwnym wypadku doprowadzi się do jeszcze większego zmęczenia.

Dobrym i prostym sposobem regeneracji organizmu jest również rozciąganie się. Zwiększenie elastyczności mięśnie przynosi także wiele dodatkowych korzyści, takich jak powiększenie zakresu ruchowego oraz minimalizacja ryzyka kontuzji. Niektórzy biegacze lubią także odprężać się poprzez uprawianie jogi, która skutecznie regeneruje także siłę mentalną.

Masaż i długi sen – idealny sposób na odpoczynek

Odpowiednia ilość snu to podstawa regeneracji organizmu. W czasie spania regeneruje się zarówno mózg jak i mięśnie. Ilość potrzebnego snu jest uwarunkowania genetycznie, przeciętny człowiek powinien przesypiać około 8 godzin na dobę.

Także masaż przyspiesza regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Powinien być on jednak przeprowadzony wyłącznie przez profesjonalistę.