Trening biegacza

Czy warto biegać na bieżni mechanicznej?

Badania dowodzą, iż bieg po otwartym terenie jest zdrowszy, przyjemniejszy i generalnie lepszy niż bieganie na bieżni mechanicznej. Jednakże w pewnych przypadkach, gdy bieganie w terenie jest niemożliwe lub utrudnione, to właśnie bieżnia mechaniczna jest dobrym pomysłem na trening.

Kiedy warto skorzystać z bieżni mechanicznej?

Bieżnia mechaniczna jest nieco gorszym substytutem biegania po otwartym terenie. Wiąże się też z dodatkowymi kosztami, takimi jak karnet na siłownie lub kupno bieżni do własnego użytku. Bieżnia mechaniczna ma jednak swoje plusy, szczególnie warto z niej korzystać, gdy:

  • panuje niesprzyjająca aura – niska temperatura, a nawet mróz, padający deszcz, śnieg, grad, czy też burza mogą skutecznie zniechęcić do przeprowadzenia treningu w otwartej przestrzeni. W przypadku bieżni mechanicznej ten problem nigdy nie występuje. Warto też zauważyć, że jakość powietrza w polskich aglomeracjach jest coraz niższa, a bieganie w smogu nie należy do zbyt przyjemnych;
  • chce się ćwiczyć w zaciszu domowym – przygotowanie stroju biegowego i jego zakładanie może być dość czasochłonnym procesem. Biegając w domu, na bieżni mechanicznej, nie ma takiego problemu. Bieżnia domowa może być plusem dla szczególnie zajętych osób, które łączą pracę zawodową z prowadzeniem domu i dbaniem o rodzinę, ale nie chcą z tego powodu porzucać marzeń o regularnie uprawianym sporcie;
  • celem jest urozmaicenie lub łączenie treningów – na bieżni mechanicznej można ustawić niemal dowolne obciążenie treningowe np. bieg pod górę, stopniowo wzrastające obciążenie i wiele innych. Na siłowni trening na bieżni mechanicznej można też łączyć z innymi formami treningu np. treningiem siłowym lub też treningiem na ergometrze wioślarskim.

Domowa bieżnia mechaniczna – jaką kupić?

Kupno bieżni domowej to dość spory wydatek. Warto więc go dokładnie przemyśleć i wybrać odpowiedni sprzęt. Bieżnię można kupić już za kilkaset złotych w większości supermarketów. Niestety, niska cena wiąże się zwykle z niską jakością. By mieć naprawdę dobry sprzęt trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych i kupić bieżnię od renomowanego producenta.

Jak biegać na bieżni mechanicznej?

Bieganie na bieżni mechanicznej jest podobne (lecz nie identyczne) do biegu po otwartym terenie. W obu przypadkach trening powinien być poprzedzony pobudzeniem organizmu poprzez kompleksową rozgrzewkę.

Trening na bieżni może być także niebezpieczny. Po pierwsze warto trzymać się jej środka taśmy bieżni, ponieważ przypadkowe nadepnięcie na jej krawędź, w czasie intensywnego treningu, grozi poważną kontuzją. Po drugie należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi funkcjami treningowymi, które oferuje dany sprzęt. Przypadkowa zmiana oporu bieżni w czasie treningu także może zakończyć się urazem.

Na bieżni powinno się też przyjąć nieco inną postawę ciała. Należy patrzeć przed siebie i unikać spoglądania w dół. W przeciwnym przypadku można szybko odczuć ból w okolicach pleców. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. W zamkniętych pomieszczeniach panuje na ogół wyższa temperatura, a organizm szybciej się odwadnia. Warto też zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza np. poprzez otwarcie okna. W czasie biegania na bieżni mechanicznej należy też unikać trzymania się za barierki.