Ludzie najczęściej biegają w okolicy, w której mieszkają. Wielu biegaczy zdecydowanie preferuje też słoneczną pogodę o umiarkowanej temperaturze. W tym czasie na ulicy można spotkać wielu ludzi, w tym znajomych. Z tego powodu wygląd stroju biegacza ma dla dużej części ludzi ogromne znaczenie. Jak jednak zachować w czystości buty i ubranie biegowe?
Jak dbać o czystość butów biegacza?
Zarówno ubranie, jak i buty biegacza są narażone na szereg szkodliwych czynników. Pot, deszcz, słońce, a nawet mróz, nie wpływają korzystnie na ich stan. W przypadku butów dochodzi jeszcze częsty i dynamiczny kontakt, z różnego rodzaju podłożem.
Warto więc zadbać o buty biegowe tak, by ładnie się prezentowały, a po drugie, aby przedłużyć ich żywotność. Nigdy nie wolno ich myć w pralce, ponieważ już jedno takie pranie może trwale uszkodzić strukturę buta i sprawić, że staną się one kompletnie nieprzydatne. Takich butów także nie można zwrócić do sklepu z tytułu gwarancji. Do pralki wrzucać można wyłącznie wkładki butów oraz sznurowadła. Nie warto również korzystać z suszarki do ususzenia butów, gdyż ich podgrzanie może rozpuścić klej.
Buty należy czyścić ręcznie i to najlepiej tuż po zakończonym treningu, zanim brud i błoto „zastygnie” na obuwiu. Skuteczne czyszczenie składa się zaś z kilku etapów. Najpierw powinno zetrzeć się wierzchnią warstwę brudu szczoteczką z nieostrym włosiem. Następnie buty należy przetrzeć wilgotną ścierką, użyta woda powinna mieć zaś temperaturę pokojową. Takie buty trzeba później odstawić do wysuszenia. Wystrzegać się jednak trzeba umiejscawiania ich w pobliżu źródeł ciepła np. grzejników. Może to bowiem spowodować rozpuszczenie się kleju wewnątrz obuwia.
Jeżeli zaś buty nie będą używane przez dłuższy czas, np. w czasie zimy, to warto do ich środka włożyć pochłaniacze zapachów. Zamiast używania takich pochłaniaczy równie dobrze sprawdzą się domowe sposoby na nieprzyjemne zapachy np. saszetki herbaciane.
Jak czyścić odzież biegacza?
Aby wyglądać schludnie i w czasie biegu czuć się komfortowo warto też zadbać o stan czystości odzieży biegowej. Dużo informacji dotyczących sposobów jej pielęgnacji znaleźć można na metce. Odzież biegową należy prać często, najlepiej po każdym treningu. Po pierwsze, używanie wcześniej przepoconej koszulki jest nieprzyjemne. Po drugie kilkukrotnie użytą koszulkę trudno będzie doprać, tak aby zlikwidować z niej nieprzyjemny zapach. Warto też pamiętać, że materiały, z których uszyta jest odzież biegowa, jest zwykle bardzo delikatna. Zamiast więc używać silnych środków chemicznych, lepiej je umyć ręcznie.